Embed

ÖRÜMCEK AĞININ GEOMETRİK ÖZELLİKLERİ

Örümcek ağı bir sanat şaheserdir. Yapılış amacı avlanmak olan ağ, bir nevi tuzaktır. Arşimet’in keşfettiği Arşimet Spirali’ne, örümceğin  merkezde başlayarak eşit uzaklık ve sürekli bir çizgiyle ördüğü ağ, iyi bir örnektir. Örümcek ağı (resimde görüldüğü gibi) çokgenlerden oluşur. Ağ örümü genellikle gece olur ve en fazla 60 dakika sürer. Ağın ortasında spiral ve yapışkan bir yer vardır.

Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan sağlamlık ve esneklik bugüne kadar taklit edilemedi. Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha güçlü olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin orijinal durumuna dönecek kadar esnektir. Örümcek ağının esneme kapasitesi yatay olarak üretilmiş en iyi telin neredeyse dört katı kadardır.

Örümcek ilk olarak arka kısımlardan bir ipek lif salarak bunun rüzgarda uçup bir yere takılmasını bekler. Bu ipek lif köprü görevini gören bir hat oluşturur. Örümcek daha sonra normal olarak dikey doğrultuda bitkilerin arasına ya da toprağa iner ve ipek teli bir Y şekli oluşturacak şekilde sabitleştirir. Ortaya çıkan bu Y şekli ağın temelidir. Ağın merkezi Y şeklini üç kolunun birleştiği yerde olacaktır.

 Daha sonra sırayı, her biri merkeze tutturulmuş kendi radyal (merkezden dışa doğru) tellerine sahip olan dış çerçeve telleri alır. Örümcek geri kalan yarıçapları doldurmak için devam eder. Bu yarıçaplar her zaman, ilk açının bitişiğinde sabit bir açı ile döşenir. Merkez üzerinde bir iki fazla dönüşten sonra, örümcek çerçeve yönünde hareket ederek geçici sarmala başlar. Bu işi tamamladığında geri dönüp içe doğru ilerlerken, geçici sarmalı yarıçaplar arasında geçiş için kullanarak yapışkan olan kalıcı sarmalı döşer.

En son olarak önceden örmüş olduğu geçici sarmal ipliği yer, kalıcı sarmalın sargıları daha sonra eşit aralıklara dönüşür.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !